Profesjonalna jednostka certyfikująca GQcert.com - oferujmy usługi z zakresu audytów i certyfikatów BRC, IFS i ISO 9001.
Zapraszamy na stronę firmy Minsbud specjalizującej się w sprzedaży materiałów hydraulicznych.

Mięso używane do smażenia

Konina » Mięso używane do smażenia

Mięso używane do smażenia powinno pochodzić ze zwierząt młodych i dobrze odżywionych. Musi być soczyste, dojrzałe, niezbyt tłuste, o bardzo małej zawartości tkanki łącznej, pozbawione ścięgien i błon. Te ostatnie podczas smażenia nie ulegają zmiękczeniu, gdyż okres cieplnej obróbki jest krótki, zaś ilość wody w mięsie - niewystarczająca do ich napęcznienia i rozklejenia.

Z tuszy końskiej do smażenia najczęściej przeznacza się następujące elementy gastronomiczne mięsa: polędwicę, rostbef, antrykot, skrzydło, zrazową wewnętrzną. Potrawy smażone z gorszych gatunków mięsa bywają twarde i łykowate. Gdy dysponuje się więc kawałkiem pośledniejszym, należy potrawy smażone przyrządzić po jego zmieleniu.

Przystępując do obróbki termicznej trzeba mięso umyć pod bieżącą wodą, osączyć wyluzować z kości, usunąć błony, ścięgna i tłuszcz. Następnie pokrajać w poprzek włókien na płaty grubości 1-2,5 cm (grubość kawałków zależy od rodzaju potrawy). Porcjowanemu mięsu nadaje się dowolny kształt przez zbicie go zwilżonym wodą drewnianym lub metalowym tłuczkiem. W niektórych przypadkach mięso rozpłaszcza się ręką i kształtuje nożem.